ЈЕЛЕНА ЖАРИЋ КОВАЧЕВИЋ УЧЕСНИЦА СЕДМЕ ГЛОБАЛНЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ ПАРЛАМЕНТАРАЦА ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
Народна посланица СНС из Ниша Јелена Жарић Ковачевић учествује на Седмој Глобалној конференцији парламентараца против корупције, која се у Дохи, главном граду Катара, одржава 9. и 10. децембра. Жарић Ковачевић део је парламентарне делегације Народне скупштине Републике Србије коју предводи председница парламента Маја Гојковић.
Народна посланица Јелена Жарић Ковачевић говорила је на панелу посвећеном интегритету институција у борби против корупције, на коме је истакла стратешко опредељење Народне скупштине и Владе Републике Србије у борби против корупције, које је потврђено доношењем многих закона чији је циљ, како спречавање појаве корупције, тако и кажњавање учинилаца кривичних дела са елементима корупције.
„Законом о спречавању корупције, чија ће примена почети следеће године, проширена су овлашћења Агенције за борбу против корупције и повећан је обим података које ће јавни функционери морати да пријаве Агенцији, а Закон о лобирању, који се примењује од септембра ове године, испуњава све релевантне европске стандарде у спречавању корупције“, рекла је Жарић Ковачевић, додавши и да је Законом о заштити узбуњивача, који је донела Народна скупштина, осим успостављања нормативног оквира, предвиђен и низ мера за ефикасну примену прописа у пракси, као и обуке и могућност укључивања цивилног сектора.
„У циљу ефикасне борбе против корупције и криминала формирани су специјални тимови састављени од стручњака из различитих државних органа, чије су активности довеле до покретања врло сложених кривичних поступака, а успостављена је и служба финансијске форензике, што је од великог значаја у сузбијању финансијског криминала“, истакла је Жарић Ковачевић.
Народна посланица СНС из Ниша подсетила је и да је, 2013. године, Народна скупштина РС образовала Национални огранак Глобалне организације парламентараца против корупције, чији је највећи резултат увођење портала за надзор над трошењем јавних финансија.
На Седмој Глобалној конференцији парламентараца против корупције учествују делегације више од 40 парламената, а учесници конференције разматрају остварени напредак у примени циљева одрживог развоја који се односе на мир, правду и снажне институције, као и начине за остваривање веће отворености парламената у циљу одвраћања од корупције.