ОДРЖАНА ТРИБИНА „ФЕНОМЕНОЛОГИЈА КРСНЕ СЛАВЕ КОД СРБА“
Циљ трибине „Феноменологија крсне славе код Срба“, коју су организовали Савет за науку и технологију Градског одбора СНС Ниш и Савет за породицу Општинског одбора СНС Медијана, био је да представи порекло и развој те хришћанске традиције, као једне од најстаријих код српског народа.
Трибину је отворио повереник Градског одбора Звездан Миловановић, који је истакао да је очување традиције и културе један од основних постулата Српске напредне странке.
„Слављење слава постоји од времена покрштавања Срба, а појам крсне славе први пут се помиње 1018. године у Охриду“, изјавио је повереник Савета за науку и технологију проф. др Мишко Живић, предавач на трибини, и додао да је канонизацију старих народних обичаја у хришћански обред прослављања славе извршио Свети Сава, први српски архиепископ, док је данашњу форму слави дао београдски митрополит Михаило, 1862. године.
Живић је навео да, према најраспрострањенијем веровању, крсна слава представља хришћански облик празновања старословенских божанстава, која су сматрана за митске претке породица, племена и народа.
„Иако су се слични обичаји кроз историју могли сретати и код других народа, слављење слава задржало се до данашњег дана само на канонском подручју Српске православне цркве“, рекао је проф. др Мишко Живић.
На трибини је било речи и о разлици између јулијанског и грегоријанског календара, начину на који Црква сваке године одређује датум Васкрса, као и начину на који је одређен датум Божића.
Порука са трибине одржане у Српској напредној странци је да, када боље познајемо културу, традицију и историју народа коме припадамо, самоувереније гледамо у будућност.